Bilindiği gibi köprüüstü düzenindeki yetersizlik bir çok istenmeyen olayla sonuçlanabilir. İstenmeyen olayların asgari düzeye indirilmesi ve köprüüstü düzeninden zabitler sorumludur. Bu yazımızda gemide vardiya esasları kapsamında köprüüstü düzeni için önerileri derleyeceğiz.

Genel

Vardiya zabitinin yeteneği ve uyanıklığı, tehlikeli durumlardan kaçınmada, doğrudan doğruya etkili olan, en geçerli etkendir. Bununla beraber deniz kazalarının analizi, köprüüstü düzenindeki yetersizliğin, bu kazaların bir çoğunda yardımcı etken olduğunu göstermiştir.  Şirket talimatlarında ve/veya kaptanın daimi emirlerinde açıkça belirtilen işlemlerin yeterli düzeydeki bir köprüüstü düzeni ile desteklenmesi esastır.

Açıkça belirtilen işlemler şunları kapsamalıdır.

  • Kaptanı çağırmak.
  • Kısıtlı görüş koşullarında ya da gerekli görülen diğer durumlarda hız kesmek.
  • Gözcü(ler) koymak.
  • Dümeni donatmak.
  • Büyük mikyaslı haritaların ve iskandil, radar vb. seyir yardımcılarının kullanılması.
  • Dümeni otomatik durumdan el donanımına ve şayet uygulama imkanı varsa, hidrolikten elektrikli donanıma ve bunun tersi olan işlerler gerektiren talimler.
  • Özel durumlarda, örneğin yoğun trafik ya da kısıtlı görüş koşullarında ilave vardiya personeli temini.

Kesin olan bir gerçek, vardiya zabitlerinin, kaptanlarının kendilerinden ne beklediklerini ve herhangi bir durumda ne şekilde hareket etmeleri gerektikleri hakkında şüphe duymamalarının teminidir. Bunu sağlamanın yolu da daha önceki daimi emirlerin köprüüstü emir defteriyle desteklenmesidir.

Gemiden ayrılan zabitlerle, gemiye yeni katılan zabitler arasındaki devir-teslim işlemleri usule uygun olarak yapılıp yapılmadığının kontrol sorumluluğu kaptanındır. Yeni katılan zabitler daimi emirleri ve diğer talimatları okuyup imzalayacaklardır. Köprüüstünde her zaman kullanılması gerekli olan cihazların nasıl ayarlandığı ve çalıştırıldığı kendilerine gösterilmelidir. 

Seyir Planlaması

Eğer koşullar el veriyorsa yapılacak seferin seyir planı sefer başlamadan önce kaptanın talimatlarına göre hazırlanmalıdır. Bu planın hazırlanmasında özellikle kıyı sulardaki muhtemel rota değişimleri, hız ve akıntıların yönleri ile bunlara ait zamanların belirtilmesi gibi ayrıntılara önem verilmelidir.

Emniyet Sistemleri - Bakım/Tutum ve Eğitim

Yukarıdakilere ilaveten kaptan, bütün emniyet sistemlerinin (örneğin, can kurtarma ile ilgili alet ve vasıtalar, yangın söndürme cihazları) gerektiği gibi bakım/tutuma tabi tutulmasına vardiya zabitlerinin ve diğer mürettebatın da bu sistemleri usulüne uygun şekilde kullanılmasını sağlayacak eğitimleri gerçekleştirmelidir. Özellikle seferin ilk günlerinde planlı ve düzenli talimler yaptırılmalıdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları