Eski çağlardan beri insanlar birçok meslekte ve iş kolunda en çok beğenilen özellikleri ortaya çıkarmaktadırlar. Gemiler binlerce yıl önce inşa edildiği için denizciler veya gemiciler her zaman var olmuşlardır. Yine de, dünyadaki çoğu insan onlar hakkında pek bir şey bilmezler. Ama artık, dünya bir denizci ile yaşamanın nasıl bir şey olduğunu bilmeli.

Bu yazıyı, tüm bu özelliklerin kesinlikle “gerçek” bir denizcide bulunacağını ve denizciliğin gerçek özünü -hayat yolculuğunun açık denizlerde  seyretmekle aynı şey olduğunu- hiç anlayamamış bir insanda bulunmayacağını bilerek yazıyorum. 

Kadınlar ve erkekler, büyük okyanuslarda seyahat edip küresel refaha katkıda bulunarak isimsiz bir şekilde dünyaya hizmet ediyorlar. Onlar, hayatı tehdit eden durumlar için, sadece deneyimli denizciler tarafından değil aynı zamanda doğa ana, yalnızlık ve zorlu çalışma koşulları tarafından da eğitiliyorlar.

 Kadınlar ve erkekler, çelikten yapılmış devasa gemilerde, devasa motorların bakımını yaparken, gemide sıkışık bir vaziyette seyahat ederken, ağır halatlar çekerken ve aşırı sıcaklıklarla karşılaşırken birlikte çalıştıklarından dolayı denizcilerin bu hayranlık uyandıran özelliklerinden bahsederken özel olarak herhangi bir cinsiyeti kastetmedim. 

İşte neden kesinlikle bir denizci ile evlenmeniz gerektiğinin sebepleri:

1. Bir denizci evinizi sizinle beraber temizleyecektir. Yerleri paspaslamaktan araba yıkamaya, çocukları ve evcil hayvanları yıkamaya ve hatta bulaşık yıkamaya kadar her işi yapacaktır! Gemide bir hizmetçileri veya anneleri yok, bu yüzden denizciler tüm kişisel işlerini yapmalı ve kendi pisliklerini temizlemelidirler.

2. Bir denizci, bozuk olan her şeyi düzeltebilir. Gıcırdayan kapılardan tıkanmış kanalizasyona ve sıkışan meyve sıkacaklarından bozuk tuvalet sifonuna kadar her şeyi tamir edebilirler. Bozuk eşyaları tamir edebilmek için hızlıca çözümler geliştirirler.

3. Bir denizci evde ve dışarıda ailesi için en uygun güvenlik önlemlerini alır. Karşıdan karşıya geçerken, araba sürdüğünüzde, merdivenleri çıktığınızda, makine kullanırken vs her durumda güvenlik önlemlerini alacaktır.‘İlk önce güvenlik’ her geminin sloganıdır ve bu slogan bir denizcinin yaptığı her işte vardır.

4. Bir denizci her zaman dakiktir. Denizcilerin işyerlerindeki dakikliği, karadaki insanların eşyalarını zamanında teslim etmelerinin ve kurtarma gemilerinin tehlikede olanların hayatlarını kurtarmasının sebebidir.Bir denizci doğası gereği sizi asla bekletmeyecektir.

5. Bir denizci yangınla mücadele edebilir. Gemilerine katılmadan önce yangın söndürme konusunda eğitildikleri için yangınla mücadelede etkilidirler.Elektrikten kaynaklı yangınlardan petrol yangınlarına kadar, yangını kontrol altına almak ve hatta yangını söndürmek için yangın söndürücüye ulaşmakta hızlıdırlar.

6. Bir denizci acil durumlarda ilk yardım uygulayabilir. Çoğu gemide doktor olmadığı için temel tıbbi ilk yardım konusunda eğitilirler. CPR(Kardiyopulmoner resüsitasyon - kalp masajı) yapmak veya hipotermiden etkilenen bir insanı kurtarmak söz konusu olduğunda sakin kalarak hemen harekete geçebilirler.

7. Bir denizci evinizi boyayabilir. Paslanmış gemilerin bakımını yapmak, farklı boya türlerini karıştırmak, rulo ve fırça kullanarak boya yapmak, onları hızlı ve etkili boyacılar yapmaktadır. Evinizin duvarlarını birlikte boyamak harika bir deneyim olabilir ve maliyet tasarrufu sağlar.

8. Bir denizci, hiçbir işi yapmaktan çekinmez. İş haysiyetini,gemilerine katıldıkları andan itibaren bilirler ve tatildeyken bile pratik yaparlar. Ev işlerinde eşlerine yardım etmek veya çoğu insanın onur kırıcı olarak düşündüğü tuhaf işleri yapmak... Denizciler hepsini yapıyor!

9. Bir denizci üniforma giyer. Denizci üniforması en çok gıpta edilen üniformalardan biridir ve çok az insan onu giymenin ayrıcalığını kazanabilir.Omuzlarını süsleyen apoletler herkesi kendine hayran bırakır.

10. En önemli nokta şudur ki bir denizci, iyi günde kötü günde,kutlama anlarında ve aynı zamanda yas tutma zamanında hep sizinle birlikte olacaktır. Daha önce de bahsettiğim gibi, hayat yolculuğu, açık denizlere yelken açmak gibidir ve bir denizci, sakin sularda ve hatta en şiddetli fırtınalarda bile nasıl yelken açacağını bilir.

 

Yukarıdaki noktalar sadece “gerçek” bir denizci için geçerli olsa da,bu dünyadaki tüm genellemeler yanlış olduğu için, her denizci için ortak olan bir özellik vardır. Denizciler ailelerinden uzakta aylar boyunca sadece gökyüzü ve deniz ile birlikte kalmaktadırlar. Sevdiklerinin gerçek değerini ve sizinle geçirdikleri her anın kıymetini bilirler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları