İstanbul Boğazı 7/24 kontrol altında. Kıyı Emniyeti, gemi trafiğinin sağlıklı akması için deyim yerindeyse gözünü kırpmadan çalışıyor.

İstanbul Boğazı'na giren tüm gemiler, Türk Boğazları Gemi Trafiği Hizmetleri Merkezi'nden kontrol ediliyor ve Boğaz'dan çıkana kadar da takibi yapılıyor. Merkezde, hepsi eski uzun yol kaptanları olmak üzere 231 operatör görev yapıyor.

Gemilerin Türk Boğazları'ndan giriş planlaması yapılıyor. Tüm konuşmalar kaydediliyor. Veri analizi yapılıyor ve emniyetli seyir için gemiler yönlendiriliyor. Yalnızca takip değil, aynı zamanda olumsuz durumlar da bu noktadan yönetiliyor. Örneğin, Boğaz'daki son gemi kazasında olduğu gibi.

Geçen hafta M/V VITASPIRIT isimli gemi, Anadolu Hisarı'nda bulunan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarpmıştı. İşte o noktafa büyük bir facia engellendi. Siena isimli gemi, Paşabahçe'den İstanbul'a girmişti ki; buradan durdurulması söylendi ve büyük bir facianın önüne geçildi. "Kazayı öğrendiğimzide o sırada o bölgede romörkörümüz vardı. Geminin başka yere çarpmasını önledi" diyen bir yetkili, "Siena da Boğaz'dan içeri girmişti. Kılavuz kaptanla iletişim kurarak seyrine devam etmemesini, demirlemesini koordinasyonunu kurduk" açıklamasında bulundu.

Eğer petrol yüklü o gemi durdurulmasaydı, yalıya çarpan gemiyle çarpışabilir; çok büyük bir patlama meydana gelebilirdi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları