ITOPF'tan elde edilen rakamlar, 2017'de iki büyük petrol sızıntısı ve tankerlerden kaynaklı dört adet orta dereceli dökülme kaydedildi.

İlk büyük dökülme (7 tonun üzerinde) Haziran ayında, Rama 2'nin Hint Okyanusu'nda 5.000 tondan fazla petrole birlikte batmasıyla meydana geldi . İkinci olayda , Eylül ayında Yunanistan kıyılarında yaklaşık 700 ton petrolün dökülmesine neden olan Agia Zoni II vardı .

Dört orta ölçekli döküntüden ikisi Ocak 2017'de Güney Asya ve Güneydoğu Asya'da kaydedildi; her ikisi de çarpışmadan kaynaklandı ve bunker yakıtının salınmasını içeriyordu.

Ağustos ayında Doğu Asya'da üçüncü bir sızıntı rapor edildi. Bu aynı zamanda bunker yakıtı da içeriyordu ve kötü hava koşullarında bir geminin karaya oturmasından kaynaklanıyordu. Dördüncü orta ölçekli döküntü Ekim ayında ABD'de meydana geldi.

ITOPF, 2017 yılında kaydedilen çevreye verilen toplam petrol hacminin yaklaşık 7 bin ton olduğunu, bunun büyük çoğunluğunun Haziran ayında Hint Okyanusu'nda meydana gelen büyük dökülmeye atfedilebileceğini söyledi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları