A. P. Moller - Maersk ve IBM, iki şirketin dünya genelinde küresel tedarik zincirine blockchaini uygulamak için ortaklaşa geliştirdiği bir çözüm olan TradeLens'i yarattı.

Bu duyuru, Ocak ayında yapılan ve ikilinin blockchain teknolojisini kullanarak küresel ticareti dijitalleştirme platformu sunmayı amaçlayan işbirliğini açıklamasının ardından geldi.

Açıklamada belirtildiği üzere, yeni blockchainli deniz taşımacılığı çözümü, bilgi paylaşımını ve şeffaflığı desteklemek için çeşitli tarafları bir araya getirerek ve sektör çapında yenilikçiliği destekleyerek daha etkin ve güvenli küresel ticareti teşvik etmek için tasarlanmıştır.

TradeLens'i ilk benimseyen programların bir parçası olarak IBM ve Maersk, 94 kuruluşun aktif olarak dahil olduklarını ya da açık standartlar üzerine kurulu TradeLens platformuna katılmayı kabul ettiklerini de duyurdu.

TradeLens ekosistemi şu anda dünya genelinde 20'den fazla liman ve terminal işletmecisini içeriyor; Maersk Line’a katılan Pasifik Uluslararası Hatları (PIL), konteyner taşıyıcıları olarak çözümde yer alan Hamburg Süd,Hollanda, Suudi Arabistan, Singapur, Peru ve Avustralya gümrük idareleri ve gümrük komisyoncuları Ransa ve Güler & Dinamik, kargonun intifa hakkı sahipleri(BCO), nakliye aracıları, nakliye ve lojistik şirketleri.

TradeLens, IBM Blockchain teknolojisini, dijital tedarik zincirlerinin temeli olarak kullanmaktadır ve birden fazla alım satım ortaklarını güçlendirerek, ayrıntılardan, gizlilik veya güvenlikten ödün vermeden birişlemin tek bir paylaşılan görünümünü oluşturarak işbirliğini güçlendirmektedir. Maersk ve IBM’ye göre, ihracatçılar, nakliye hatları,nakliye firmaları, liman ve terminal operatörleri, ülkenin iç kesimlerineulaşım ve gümrük idareleri, sıcaklık kontrolünden konteyner ağırlığına kadar IoT(nesnelerin interneti) ve algılayıcı verileri dahil olmak üzere, nakliye verileri ve nakliye belgeleri ile gerçek zamanlı erişim yoluyla daha verimli bir şekilde etkileşime girebilir.

TradeLens, Blockchain akıllı sözleşmeleri kullanarak uluslararası ticarette yer alan çok sayıda taraf arasında dijital işbirliğine olanak tanır.Bir beta programı altında piyasaya sürülen ve ClearWay olarak adlandırılan,tamamen güvenli ve inkar edilemez bir denetim yoluyla desteklenen bu ticari belge modülü, ithalatçıların / ihracatçıların, gümrük komisyoncularının, gümrük gibi diğer güvenilir üçüncü tarafların, diğer devlet kurumlarının ve STK'ların kurumlar arası iş süreçlerinde ve bilgi alışverişinde işbirliği yapmalarını sağlar.

12 aylık deneme süresince, Maersk ve IBM, dokümantasyon hataları,bilgi gecikmeleri ve diğer engellerin neden olduğu gecikmeleri önlemek için bu ekosistemdeki ortaklarının birçoğuyla birlikte çalıştı.

Platformda 154 milyondan fazla nakliye olayı incelenmiş, gemilerin varış zamanları, konteyner içerikleri ve gümrük bültenleri, ticari faturalar ve konşimento gibi belgeler de dahil olmak üzere, birçok veri toplanmıştır. Bu veriler, günde bir milyona yakın oranda artmaktadır.

IBM Global Industries, Solutions ve Blockchain kıdemli başkan yardımcısı Bridget van Kralingen “Blockchain'in her yıl dört trilyon dolarlık malları hareket ettiren ve küresel ekonominin bir alanı olan küresel taşımacılığın dijitalleştirilmesinde önemli bir rol oynayabileceğine inanıyoruz. Bununla birlikte, teknolojinin başarısı tek bir faktöre dayanıyor - tüm ekosistemi bütün katılımcılara eşit bir şekilde fayda sağlayan ortak bir yaklaşım etrafında bir araya getirmek” diye konuştu.

Van Kralingen “Maersk ve nakliye dünyasındaki diğer işletmelerle yaptığımız çalışma, blockchainin, tüm üyelerin önemli verileri paylaşarak kazandığı güçlü ve bağlantılı bir ağ oluşturmak için kullanılabileceğini ve küresel ticaretin nasıl yürütüldüğünün hayati bir parçasını dönüştürebileceğimizi gösterdi” diye ekledi.

Bu yılın başlarında, küresel ticaretin dijital ortama aktarılması için ortak olarak geliştirilen çözümün duyurulmasından ve teknolojiyi benimsemek isteyen küresel tedarik zinciri ekosisteminin çeşitli üyelerinden alınan geri bildirimlere dayanarak, IBM ve Maersk, piyasaya açılma modeline değiştirdiler ve ortak bir girişim yerine önceden var olan işbirliği anlaşmasının bir uzantısı yoluyla çözüm getirdiler.

Maersk’ın TradeLens lideri Mike White “Ortak işbirliği modelimiz, Maersk, IBM ve tüm ekosistem katılımcıları arasında TradeLens'in birlikte çalışabilirliğini ve veri korumasını sağlarken, ekosistem katılımcılarının temel geri bildirimlerini daha iyi bir şekilde ele almamızı sağlıyor. Bunun sektörün bu iş modelini benimsemesini en üst düzeye çıkaracağına inanıyoruz”diyor.

Openshipping.org ile standart tartışmaları aktif olarak sürdürülüyorve TradeLens uygulama proglamlama arayüzleri (API), Birleşmiş Milletler Ticaret Kolaylaştırma ve Elektronik İş Merkezi (UN/CEFACT) standartları ile uyumlu hale getirilmeye çalışılıyor. TradeLens API'leri, platformdaki katılımcılardan gelecek geri bildirimlere ve geliştiricilerin erişimine açıktır.

Çözümün, bu yılın sonuna kadar ticari olarak tamamen kullanılabilir olması bekleniyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları