Balast Suyu Yönetimi Anlaşması ve denizcilik sektöründe büyük değişiklikler yapmak için belirlenen 2020 Sülfür Üst Sınırı gibi yeni çevre düzenlemelerinin gemi onarım pazarını da etkilemesi bekleniyor.

Son iki yıldır ticari gemi yönetiminden gemi tamir havuzu hizmetine odaklanan İngiltere merkezli bir gemi tamir havuzu hizmetleri sağlayıcısı olan Newport Denizcilik Grubu, tersanelere olan en büyük etkilerin 2019 ve 2020'de görülebileceğine inanıyor. 

Dünya Denizcilik Haberleri'ne verdiği röportajda Newport Denizcilik’in CEO'su Erol Sarikaya, şu anki durumun fırtına öncesi sessizliği temsil ettiğini söyledi.

 Sarikaya'ya göre, “Yeni düzenlemelere uygunluk, gemilerin onarım /tadilatları sırasında bir tersanede daha fazla güne ihtiyaç duyacağı anlamına gelir; gemi sahiplerinin çoğunun bu masraflı işlemi erteleyeceğini düşünürsek, bu bakım işlerinin birikme riskini ve gelecek yıllardaki tersanelerde off-hire’ları artıracaktır.”

 Her yıl 1000 adet gemi tamir etme kapasitesine sahip 13 adet gemi tamir havuzu ve 5 tane tersane ile küresel bir ağ işleten Newport Denizcilik, kısa süre önce portföyüne gemi onarım finansmanı ekledi. Bu girişim, armatörlere 60 pctlik bir artışla ödemelerini 12 ya da daha fazla aylık taksit haline getirme olanağı sağlayacaktır.

 Sarikaya, şirketin sunduğu ana faydanın, bakım masrafları için ayrılan paranın çoğunun armatörlerin elinde kalmasını sağlaması olduğunu belirtti. 

“18 ay boyunca ertelenmiş ödemeleri kabul ederek, armatörler, sonraki işlemlerden bu maliyetler için ödeme yaparak faydalanırlar. Bu, daha sonra, sahiplerinin, gemi edinimleri, temettüleri ya da yakın vadeli bir nakit desteği sağlama gibi daha fazla kullanım amacına yönelik para kullanmasına izin verir.”

Tersanelerin önemli büyüme alanlarından bahsetmişken, gemi sahipleri, tersane ve yapımcılar arasındaki off-hire süresini en aza indirmek daha yüksek bir planlama ve koordinasyon gerektirdiğinden, bütün olasılıklar donanımın güçlendirilmesinde yatıyor. 

“Bugün, gemi sahipleri ve teknik yöneticiler azla yetinmekte gittikçe daha fazla zorlanıyor. Newport'ta, armatörlere ihtiyaç duyduklarında ihtiyaçlarını karşılamada, acil durumlar için tersane alanın kullanılabilirliğini sağlayarak veya sahiplerin mevcut zayıf piyasada görmelerine yardımcı olacak endüstri lideri ertelenmiş ödeme koşulları sağlayarak, armatörlerle çalışmak için üzerimize düşeni yapıyoruz. Vizyonumuz, modern armatörün en acil ihtiyaçlarını doğrudan karşılayan küresel ve kapsamlı bir gemi tamir servisi kurmak ” dedi.

Newport Denizcilik, bu yıl Yunanistan'daki Posidonia etkinliğinde sergileniyor.

Sarıkaya, “Bize katılacak, öncü ve kapsamlı bir hizmet sunma konusundaki yerleşik ortaklıkların değerini ortaya koyabilecek olan, tersane temsilcilerimizden, tedarikçilerimizden ve uzman çalışma ekiplerimizden çok memnunuz” diye bitirdi. 

Dünya Denizcilik Haberleri personeli, fotoğraflar Newport Denizcilikten alıntıdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları