Dünya çapında önde gelen bunker limanlarından biri olan Singapur Limanı, IMO'nun, bunker sektörünün bakışını değiştirecek olan yeni sülfür düzenlemeleri için hazırlanıyor.

Yani, 1 Ocak 2020 itibariyle, denizcilik endüstrisinin,yakıt içeriğini şu anki yüzde 3,5 seviyesinden önemli ölçüde azaltarak yüzde 0,5 sülfür içeren yakıtlara geçmesi gerekiyor. 

Gemi sahipleri için en önemli endişelerden biri, küresel limanlarda uygun yakıtların bulunup bulunamayacağı olmuştur. 

Sektörü, küresel sülfür düzenlemesine hazırlamak için,Singapur Denizcilik ve Liman Kurulu (MPA), 2019 yılının ortasına kadar,Singapur'daki lisanslı ve düşük sülfürlü yakıt kullanan bunker tedarikçilerinin listesinin bulunduğu bir bilgilendirme formu yayınlamayı planlıyor. Bilgilendirme formu internetten erişilebilir olacak. Açıklandığı gibi, Shell, ExxonMobil ve BP dahil olmak üzere çeşitli bunker tedarikçileri ve petrol devleri, 1 Ocak 2020'ye kadar yüzde 0,5’lik yakıt tedarik etmeye hazır olduklarını teyit etmişlerdir. 

MPA genel müdürü Andrew Tan, “Bu yıl, Singapur Uluslararası Bunkering (Yakıt İkmali) Konferansı ve Sergisi'nin (SIBCON) 20.si gerçekleştirildi. Bu konferans, sektör için fikir liderliği sağlayan en önemli küresel platformlardan biridir. Singapur, bu konferansta, Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün 1 Ocak 2020'deki küresel sülfür düzenlemesi ışığında,gemi sahiplerine yeterli ve geniş bir çözüm yelpazesi sağlamayı taahhüt etti.”dedi. 

MPA ayrıca, sektörde dijitalleşme ve yenilikçilik,şeffaflık ve üretkenlik gibi unsurları içerecek bir yol haritası geliştirmek için sektörle yeni bir çalışma grubu kurmayı planlıyor. Çalışma grubu, yol haritasını 2019'un dördüncü çeyreğinde tamamlamaya çalışacak. 

LNG bunkering, gelecekteki yakıt endüstrisine hazırlanan limanlar için en önemli projelerden biri olmuştur.

 2014 yılında, MPA, LNG bunkering üzerinde işbirliği ve bilgi paylaşımını derinleştirmek için uluslararası bir odak grubu oluşturdu. O zamandan beri, LNG bunkering limanı odak grubunun 3 olan katılımcı sayısı 11’e ulaştı. 

Süveyş Kanalı Ekonomik Bölge Kurulu, 3 Ekim Çarşamba günü odak grubuna resmen katıldı ve Ortadoğu'dan katılan ilk kurum oldu. Bu katılım, Singapur Uluslararası Bunkering Konferansı ve Sergisi’nin (SIBCON) açılış töreninde, bir mutabakat anlaşmasının imzalanmasıyla resmileştirildi.

 Singapur Ulaştırma ve Sağlık Bakanı, Lam Pin Min, “LNG'nin deniz yakıtı olarak kullanılmasını başlatmak için, MPA sekiz adet LNG yakıtlı geminin inşasını finanse etti. İlk ikisi bu yıldan beri toplamda 15 LNG yakıt ikmali faaliyetini yürüten Keppel SMIT Towage ve Maju Maritime'a verildi.Daha fazla LNG yakıtlı geminin teslim edilmesiyle bu sayının artmasını bekliyoruz” dedi.

 “Singapur dışında, MPA, LNG Bunkering Liman Odak Grubu aracılığıyla diğer benzer fikirli limanlarla yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Odak grubunun bugün her bir limanın LNG yakıt ikmal tesisleri sağlamak için hazır olduğunu gösteren ortak bir zaman çizelgesi yayınlayacağını belirtmekten mutluluk duyarım. ” 

Odak grubu, bütün üyeler tarafından ortaklaşa geliştirilen bir veri grafiği yayınladı: 

LNG'nin Singapur Limanında deniz yakıtı olarak kullanılmasının yanı sıra, MPA, diğer temiz alternatif deniz yakıtlarının gelişimini desteklemek için Yeşil Enerji Programı'na (GEP) 5 milyon Singapur doları ayırmıştır. Singapur'daki şirketler, daha temiz deniz yakıtı çözümleri için araştırma ve geliştirme çalışmaları da dahil olmak üzere çeşitli faaliyetlerde bulunmak için bu fona başvurabilirler.

 Bu yılın başlarında, MPA, liman sektörünün şeffaflığını ve verimliliğini artırmak amacıyla, Temmuz 2019 itibariyle limandaki distilatların dağıtımı için kütlesel akış ölçüm (MFM) sisteminin zorunlu kullanımını duyurdu.

 MPA, bunker tankerlerinde distilatların dağıtımında kullanılan kütlesel akış ölçüm sistemini (MFM) yaymak için kabul testlerine başladı.

“İlk test, Eylül 2018'de tamamlandı ve MPA, tüm damıtma tankları için kabul testlerini programlamak üzere gemi sahipleriyle yakın bir şekilde çalışıyor. MPA, 1 Temmuz 2019 tarihine kadar distillatları dağıtan bütün bunker gemilerinde MFM'nin zorunlu kullanımını uygulamak için işe koyulmuştur” dedi.

 Önümüzdeki aylarda liman idaresi, bunker işlemlerinde daha fazla verimlilik, yeterlilik ve şeffaflık sağlamak için elektronik bir Bunker Teslimat Belgesi (e-BDN) kullanmaya başlamayı planlamaktadır. e-BDN'ler, önemli yakıt ikmali bilgilerinin hem alıcılara hem de satıcılara anında iletilmesini sağlar. MPA, bu inisiyatifi 2020 yılına kadar uygulamaya koymak için sektörle çalışmaya devam edecektir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları