Gemi motorlarındaki yanma amaçlı uygun olmayan yakıtları taşımaktan suçlu bulunan armatörler, operatörler, ustalar ya da şef mühendisler, eğer IMO yüksek kükürtlü yakıt yasağını uymazlarsa sıkı para cezalarıyla ve olası bir hapis cezası istemiyle karşı karşıya gelebilir.

Bu uyarı, Nisan ayı içerisinde Amsterdam’da yapılan Sülfür Zirvesi-2020 konferansı süresince özel bir panel oturumunda egzoz gazını temizleme sistemi tasarımcısı ve üreticisi Finli LanghTech’in İdari Müdürü Laura Langh-Lagerlof tarafından yapılmıştır

IMO’nun geçen hafta Londra’da toplanan Deniz Ortamını Koruma Komitesi’nin 72. Oturumunda kabul edilen gemicilikte meydana gelen karbon  azaltma tedbirleri arasından, MEPC,73.  MEPC’te onay ve kabul için MARPOL Ek VI’e değişiklik tasarısı göndererek yüksek kükürtlü yakıtlarını taşınmasını yasaklayan önerileri onaylamıştır.

Bu değişiklik tasarısı kabul edilebilir ve onaylı bir temizleme kulesi ya da buna denk bir düzenleme olmaksızın herhangi bir geminin %0.50’yi aşan bir oranda sülfür içeren bir yakıt taşıması ve kullanması yasaklanabilir.

“72. MEPC kararının,gemi sahipleri sülfür sınır gereksinimlerine riayet ederse teknik çözümlere ihtiyaç duyulduğunu sarih hale getirmektedir” denmiştir.

Langh-Lagerlof, olası bütün yakıt seçeneklerine ağır yakıtın bir temizleme kulesiyle kullanılmasının “makul bir seçenek” olduğunu eklemiştir.

“Metan platformuna dair sürekli bir endişe varsa, az sülfürlü yakıtları yakmaya bağlı olarak meydana gelen doğrudan ve dolaylı maliyetler P+L gemi sahipleri üzerinde önemli bir tesir gösterirken, LNG yakıtı çevre için mevcut düzenlemeden daha da tehlikeli olabilir.

“Bu pahalı yakıtların düşük viskozitesi, düşük kayganlığı, asitliği, yanma noktası ve silindir yağı uyumu, korozyona ve başka motor problemlerine de yol açabilir. Temizleme kulesi olursa en azından yatırımın bir geri dönüşü olur” diyerek sözlerine devam etmiştir.

Langh-Lagerlof, LangTech’in kapalı devre temizleme kulesinin diğer egzoz gazını temizleme sistemlerinin aşındırıcı yıkama suyunu meydana getirmesine yol açmaksızın HFO egzoz gazı emisyonlarından sülfür oksitleri ortadan kaldırdığını açıklamıştır.

Temizleme kulesi karşıtı durum

Trafigura gibi şirketlerin gemilerine temizleme kulesi kurmayı planlamasına rağmen, MaerskLine, Hapag-Lloyd ve Pacific Basingibi yolcu gemisi devleri bu temizleme teknolojisini onaylamadıklarını açık bir şekilde beyan etmiştir.

Gemicilik şirketlerinin yakıt tedarikçileri ve tacirlerinden meydana gelen bir ağa erişebilmelerini sağlayan Londra merkezli online bir pazar olan BunkerEx, temizleme kulelerinin şu an için bir çözüm olmadığına inanmaktadır.

BunkerEx, HSFO’ya karşın mevcudiyetini artırarak %0.5’ten daha düşük bir oranda sülfürlü yakıt üreten geliştiriciler ve karıştırıcılar için güçlü bir ekonomik teşvikin olduğunu ifade etmiştir.

“İskontoyla MGO’ya uygun bir yakıt vermeyi teklif edebilecek tedarikçiler önemli bir kazanım elde edebilir.

BunkerEx, “Bundan dolayı, gemi sahiplerinin kendilerini tamamıyla MGO maliyetlerini ödemek durumunda bırakmamalı, bunun yerine %0.5’ten daha az sülfürlü yakıt tedariki için güçlü pazar teşviklerini tanımalıdır,”  demiştir.

Şirket, mevcut yakıt bölümü temizlenmeden önce ödeme belirsizken bir temizleme kulesinin kurulmasının gereksiz bir şekilde yüksek risk taşıdığı sonucuna varmıştır.

Şirket, “son zamanlarda yapılan bir ankette, gemi sahiplerinin sadece %13’ü temizleme kulelerini güçlendirmeyi amaçladığını söylemiştir. Böylece pazarın %87’sinin gemide bu doğrultuda bir güçlendirme yapmaya karşıdır,” demiştir.

“Teknoloji daha da sıradan bir şey haline geldikçe, temizleme kulesi kurma ve atık tahliyesi maliyetleri azalır. Resim daha da netleştikten sonra bir temizleme kulesini kurmak genellikle daha mümkündür.”

Ancak, BunkerEx, bir nakliyecinin bütün limanlardaki HSFO tedarikini güvenceye alabileceği durumda, bir temizleme kulesini kurmanın birinci seçenek olabileceğini dile getirmiştir. Bu, sadece uzun vadeli tedarik sözleşmeleri ve güvenilir bir tedarik zinciriyle işe yarayacaktır.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları